Investovanie do ETF

Investovanie do ETF za posledné roky zažíva svoj boom. Tento druh pasívneho investovania sa skutočne považuje za jeden z najefektívnejších nástrojov na trhu. V tomto článku sa budeme venovať výhodám a nevýhodám tohto druhu investovania a takisto hlavnej definícií a aké možnosti prináša tento druh investovania. Dnešné množstvo ETF fondov znázorňuje skutočne ukážkovú ponuku produktov, resp. sektorov a ideí, do ktorých je vhodné investovať.

Čo sú ETF fondy?

ETF je skratka pre skutočný názov Exchange Traded Fund. Jedná sa o typ fondov, ktoré sa skladajú z viacerých aktív, napr. z akcií, dlhopisov alebo iných cenných papierov. Väčšina ETF je známa tým, že sa snažia kopírovať vývoj daného indexu. Napr. ETF QQQ sa skladá z niekoľko desiatok akcií, prevažne technologického sektora, pričom sa snaží kopírovať vývoj technologického indexu – NASDAQ. Obsahuje tie isté aktíva s tým rozdiel, že cena daného ETF je oveľa menšia, ako celý index a je tak prístupnejšia pre širokú verejnosť a individuálnych investorov. ETF sa podobne ako akcie obchodujú na burze. Môžeme teda jednoznačne povedať, že ETF predstavuje kôš konkrétnych aktív, ktorý sa obchoduje na burze.

Graf č.1: Top 10 aktív QQQ

Zdroj:  https://www.etf.com/QQQ#overview

Na tomto koláčovom grafe môžeme vidieť TOP 10 spoločností v ETF – QQQ, podľa jednotlivých váh. Váha týchto známych spoločností tvorí viac než 55% celkovej váhy QQQ. Cenu daného ETF ovplyvňuje vývoj jednotlivých aktív, z ktorých sa skladá. Veľmi podstatná je váha týchto aktív. Napr. ak spoločnosť Apple má váhu 12% v danom ETF, tak jeho cenový vývoj najviac ovplyvní cenu tohto ETF. Naopak, spoločnosť s najmenšou váhou aj v prípade veľkého prepadu alebo poklesu zamáva cenou ETF len veľmi mierne.

Investovanie do čohokoľvek

Prostredníctvom ETF môžete investovať skutočne do akýchkoľvek aktív, sektorov alebo segmentu trhu. Napr. môžete investovať do finančného, technologického alebo energetického sektora, ďalej môžete nájsť ETF, ktoré sú zamerané na firmy so silným momentom alebo hodnotovým princípom, na zelenú energiu, umelú inteligenciu, robotizáciu alebo iné segmenty trhu, ktorým fandíte a do budúcna by mohli mať potenciál.

Dokonca môžete investovať aj do komodít, no v tomto prípade však odporúčame byť obozretný a investovať iba do ETF producentov, ťažiarov a iných skupín v danom sektore. Ak napr. chcete investovať do ropy, je určite lepšie nakúpiť ETF, ktoré sa skladá z producentov ropy, než ETF, ktoré sa skladá z derivátov (futures) na ropu. V tom prípade by Vaša investícia mohla výrazne prerobiť. Tejto problematike sa budeme venovať na budúce.

Príliv peňazí do ETF

Ako sme spomínali v predchádzajúcom texte, investovanie do ETF, ale aj investovanie samotné zažíva za posledné roky výrazný nárast záujmu verejnosti. To môžeme vidieť aj na tomto grafe, kde môžeme spozorovať príliv peňazí do všetkých ETF na ročnej báze.

Podobne môžeme na ďalšom grafe od JPMorgan sledovať, ako prílev investovaných peňazí prichádza do všetkých fondov (ETF + mutual funds). Tu je však bližšie špecifikované, či sa jedná o dlhopisy, akcie alebo iné aktíva.

Zdroj: JPMorgan

Výhody a nevýhody

Medzi bezkonkurenčnú výhodu investovania do ETF fondov môžeme považovať daňové zvýhodnenie. V tomto prípade ak investujeme na dlhší časový horizont, na rozdiel od klasických fondov, náš celkový výnos nemusíme zdaňovať. V tomto prípade si však treba dať výrazný pozor, či investujete do ETF alebo podielových fondov. Do budúcna však nevieme garantovať, že sa legislatíva nezmení.

Ďalšou výhodou je pasívne investovanie a zároveň kopírovanie indexu alebo tzv. benchmarku. Pokiaľ je ETF skutočne správne „namodelované“ nemali by nastať výrazné výkyvy medzi indexom (benchmarkom) a daným ETF. Oproti podielovým fondom, kde platíte za správu určité percenta z celkovej investovanej sumy, platíte aj tzv. „management fee“. Tento má podľa nášho názoru oprávnenie len vtedy, keď sa danému podielovému fondu skutočne darí a poráža benchmark. V opačnom prípade sa celkové poplatky môžu vyšplhať až na 4-7% ročne, čo je skutočne veľa. Pokiaľ preferujete investovanie do ETF, tak platíte poplatky okolo 1-2 percenta za rok a neplatíte výkonnostný poplatok.

Nevýhodou ETF môže byť zlé vybraté ETF. Pokiaľ niektorá z top spoločností na svete má príliš veľkú váhu v danom ETF, vaša investícia je vystavená väčšiemu riziku. To plynie prevažne z dôvodu, že ak daná spoločnosť ohlási zhoršený výhľad, cena ETF môže výrazne klesnúť, pretože jedna spoločnosť má príliš veľkú váhu.

Záver

Aj keď ETF, ktoré kopírujú vývoj indexu dosahujú približne rovnaké výsledky ako index  majú podobnú výkonnosť ako trh. Väčšina obchodníkov alebo investorov, dokonca aj fondov nedokáže držať krok s výkonnosťou trhu. Na druhej strane, existujú fondy, ktoré dlhodobo porážajú trhovú výkonnosť. Z tohto pohľadu teda nemôžeme generalizovať, či je ETF výhodnejšie ako podielový fond alebo nie. Skutočne záleží od parametrov daného (výkonnosť, riziko) fondu a ETF. Pravdou však je, že investovanie do ETF je pre mnohých investorov prínosné a z dlhodobého hľadiska im prináša solídne výsledky. Na trhu sú však ospevované ako najlepší nástroj na trhu, čo nemusí byť pravda, pokiaľ máte možnosť investovať do kvalitného fondu. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, ktorá možnosť je pre vás výhodnejšia, nechajte si poradiť našimi odborníkmi na investície.