Investície do zlata – marec

Vo februári sme videli výrazný prepad zlata na burze. Najdôležitejší faktor, ktorý sa zapríčinil o tento pokles bol rast výnosov na dlhopisovom trhu. Ako sme v minulosti opísali vzťah, pokiaľ rastú výnosy na amerických vládnych dlhopisoch, tak drahé kovy, dokonca aj akciový trh zvykne oslabovať. Naopak, ak zase dlhodobé výnosy dlhopisov klesajú tak môžeme očakávať rast drahých kovov. Nie je to jediný faktor, ale kľúčový.

Výnosy amerických vládnych dlhopisov

Výnosy amerických vládnych dlhopisov signifikantne rástli počas posledných týždňov. Americký dolár tak za posledné obdobie posilnil, čo takisto nehralo do karát drahým kovom. Na finančnom trhu veľa vecí na seba vplýva, ako napr. vysoké výnosy zase posilňujú americký dolár, to zase negatívne vplýva na ceny drahých kovov.

Zdroj: Tradingview

Výnosy 10-ročných US vládnych dlhopisov aktuálne majú výnos výške 1.612%. Sú to takmer úrovne z pred pandémie v januári 2020, pričom netreba zabúdať, že sa diametrálne zmenila menová politika. Sadzby hlavných úrokových mier v USA sú stále na nule, resp. tesne nad nulou. Výnosy rastú prevažne z týchto dôvodov:

  1. črtá sa pomerne rýchle ekonomické zotavenie a preto investori predávajú bondy a nakupujú rizikovejšie aktíva,
  2. druhou možnosťou je, že ďalší fiškálny stimul vo výške 1.9 bilióna USD spôsobí výrazné inflačné tlaky, ktorú vidíme v realite a tak výnosy začínajú narastať.

Možnosť A by bola skutočne pozitívna, no obávam sa, že sa skôr jedná o mix týchto možností, čo nemusí byť najlepšie pre americkú centrálnu banku. Vysoké výnosy sú veľmi nebezpečné pre „dlh ako taký“, takže je jedno, či verejný alebo súkromný – v konečnom dôsledku, pri vyšších výnosoch úroky narastajú a dlh sa tak stáva drahší, čo môže zhoršiť finančnú situáciu štátu a súkromných spoločností a výrazne zhoršiť podmienky refinancovania. Viac o výnosoch a ako vplývajú na trh si môžete prečítať tu.

Priemerný vývoj vs. aktuálny vývoj

Aj tento graf ukazuje, že pokiaľ sa riadime krátkym horizontom alebo vstúpime v nesprávnom čase do pozície, tak investovanie do zlata môže byť aj rizikové. Nižšie môžeme vidieť priemerný vývoj zlata za mesiace február a marec (modrá) za posledných 20 rokov a oproti tomu môžeme vidieť aktuálny cenový vývoj (žltá). Cena zlata od začiatku februára oslabila o približne 10% a aktuálne sa hýbe výrazne pod priemerom.

Zdroj: Vlastné spracovanie

Ako sme spomínali, cenu zlata v aktuálnych mesiacoch ovplyvňuje veľa faktorov. Pokiaľ výnosy pôjdu hore aj naďalej tak môžeme očakávať horší vývoj na cene zlata. Pokiaľ sa situácia obráti tak je pravdepodobné, že drahé kovy budú rásť. Zo štatistického a technického hľadiska je zlato veľmi prepredané. Výnosy rastú globálne nie len na americkom trhu, no v niektorých krajinách už centrálne banky zakročili prostredníctvom vyšších nákupov aktív (dlhopisov), aby stlačili výnosovú krivku na nižšie úrovne a znížili tak náklady na dlh a úvery. Americký fed zatiaľ nereaguje, no predpokladáme, že pokiaľ by výnosy rástli výraznejšie tak opäť by začal byť na trhu aktívnejší, čo by bolo pozitívne pre drahé kovy.

Porovnanie s „novými“ peniazmi M2

Na záver chcem jemne upriamiť pozornosť na množstvo peňazí, ktoré sa emitovalo v USA počas roku 2020 a 2021. Pokiaľ sa pozrieme na cenu zlata, ktorú sme vydelili M2 tak dostaneme koeficient, ktorý môžeme pozorovať s historického hľadiska.

Zdroj: Tradingview

Počet peňazí v ekonomike neustále rastie, no zlato je ponukovo obmedzená komodita. Vzhľadom na to, je udivujúce prečo dochádza k takejto výraznej korekcií. Konkrétnym dôvodom sa budem venovať nabudúce, no na aktuálnych úrovniach s porovnaním s M2 je zlato „pomerne lacné“.