Cena stavebného dreva sa začína vracať do normálu

Cena stavebného dreva (lumber) na burze rástla od apríla 2020. Avšak v tomto období sa cena týchto štandardizovaných derivátov ( futurít „futures“ – derivátové kontrakty) stavebného dreva obchodovala za 261 USD, čo predstavovalo aj dno. Aktuálne, o rok neskôr v máji dosiahla rekordné zhodnotenie až na 1700 USD. Aktuálne však čelí pomerne prudkému prepadu o približne 40% od svojho vrcholu v máji. Cena sa tak začína stabilizovať.

Stavebné drevo a inflácia?

Ekonómovia a investori si kládli otázku, či by nebodaj vysoké ceny drevených výrobkov spôsobili ukončenie boomu vo výstavbe domov v USA. Stavitelia logicky zvýšili ceny domov, vďaka vyšším nákladom zo stavebného dreva (ktoré zažívalo niekoľkonásobný cenový rast) a mnohí prestali predávať domy ešte pred finalizáciou stavieb, aby „nesprávne neodhadli“ zmenu cien vstupov a nepredávali príliš lacno.

O stavebnom dreve sa hovorí aj ako o predstihovom indikátore inflácie. V tomto bode investori nevedeli určiť, či rast cien komodít a vplyv fiškálnej a menovej politiky zapríčiní permanentné zvýšenie cenovej hladiny alebo či sa jedná len o dočasný rast kvôli vyššie uvedeným faktorom. Nižšie si môžete porovnať vývoj za 2020, 2021 a cenový priemer 2015-2019. Aktuálne je cena výrazne nad štandardným pohybom.

Zdroj: FactSet via WSJ

Prudký pokles naznačuje bublinu, ktorá praskla a otázkou je, ako nízko ceny dreva ešte klesnú. Cena za túto komoditu zostáva aj po strmom páde takmer trojnásobná oproti bežnému štandardu. Výrobcovia a obchodníci s drevom očakávajú, že ceny zostanú naďalej pomerne vysoké kvôli silnému trhu s bytmi, ale takisto sa znižujú úzke miesta v dodávkach a výrazné nákupy nábytkov, domov a ďalších produktov z dreva pokračujú, čo charakterizuje opätovné otvorenie ekonomiky a zapríčinil signifikantný rast cien.

Producenti stavebného dreva tvrdia, že ceny by mali zostať pomerne vysoké, pretože domáci sa snažia vyrovnať deficit bývania v krajine. Spoločnosť s hypotekárnym financovaním Freddie Mac odhadovala v apríli, že v USA je asi 3,8 milióna domov, ktoré sa vyhýbajú uspokojeniu dopytu, a to najmä vďaka chýbajúcej výstavbe po krachu bývania v roku 2008.

Zdroj: Tradingview

Z krátkodobého štatistického hľadiska na dennom grafe môžeme vidieť, že trh klesá veľmi výrazne za posledné týždne. Toto signalizuje aj indikátor, ktorý meria vzdialenosť ceny od EMA 50 (exponenciálny kĺzavý priemer za 50 dní). Podľa neho je z krákodobého hľadiska stavebné drevo veľmi prepredané a možno očakávať korekciu nahor. Trh atakuje aj EMA 200. Tesne pod aktuálnou cenou, sa nachádza silný support, v červenej zóne. V tejto zóne by mohla byť výrazne zvýšená nákupná aktivita.

Štatistika

Zo štatistického pohľadu na týždennom grafe dochádza k logickej a potrebnej korekcií, po dlhých týždňoch rastu. Trh s drevom rástol za sebou 8 po sebe idúcich týždňov, čo možno považovať za veľmi silný extrém. Aktuálne trh klesá po sebe 4 týždne, čo je úplne logické po tomto raste. V tomto prípade sa jedná o neštandardnú situáciu, no nemožno povedať, že ja jedná o úplný extrém. Aj keď aj v tomto bode je vysoká šanca, že uvidíme 1-2 zelené sviečky na týždennom grafe po 4 týždňoch poklesu, zatiaľ neevidujeme výraznejší extrém. Ten by sa vyskytol, ak by bol trh 5-6 týždňov červený.

Zdroj: Vlastné spracovanie

Na nasledujúcom, nižšie uvedenom histograme môžeme vidieť distribúciu výnosov na týždennej báze od 2010. Za posledné týždne sme dlho nachádzali na pravej strane. Avšak, tým, že trh klesá posledné týždne a od svojho vrcholu stratil viac než 45% za približne 6 týždňov. Máme tu uvedené aj relatívne pravdepodobnosti, čo možno očakávať za jednotlivé týždne. To, že trh spraví viac než 0% (bude pozitívny) do 10% je pravdepodobnosť 44.8%. Toto však možno očakávať bez extrémov. Keďže trh klesá 4 týždne za sebou, pravdepodobnosť rastu v budúcom týždni bude výrazne vyššia, a pokiaľ uvidíme pokles aj v 5 týždni, tak očakávaný rast v 6. týždni by mal byť už veľmi pravdepodobný.

Zdroj: Vlastné spracovanie

Na záver ešte prikladáme priemerné výnosy za jednotlivé mesiace od roku 2010. Tu môžeme vidieť, máj je najviac negatívny mesiac a že sezónnosť hrá veľkú rolu najmä v decembri, januári a vo februári. Jún býva štatisticky celkom pozitívny mesiac. Z tohto pohľadu môžeme povedať, že stavebné drevo sa obchoduje stále na veľmi vysokých neštandardných úrovniach, avšak z krátkodobého hľadiska zrejme uvidíme korekciu nahor. Opäť pripomíname, že komodity celkovo, nie len priemyselné začínajú mierne klesať, čo môže indikovať, že inflačné očakávania v USA môžu klesať. Je preto pravdepodobné, že v roku 2021 ešte uvidíme zaujímavé čísla cez leto, avšak ku koncu 2021 a najmä v 2022 by sme mohli vidieť menší rast cenovej hladiny ako aktuálne (v USA 5%).

Zdroj: Vlastné spracovanie