Vzniká bublina na akciovom trhu?
Je to len nedávno, približne pred necelým rokom v marci 2020 sa spustil na trhu masívny prepad. Napriek tomu sa trhy dokázali veľmi rýchlo spamätať a niektoré indexy skončili v pluse. Najviac sa darilo technologickému sektoru a to aj z dôvodu uzatvárania ekonomík, kedy fyzické obchody boli, resp. stále sú zatvorené. E-shopy a podobné alternatívy tak výrazne napredovali ako aj celkový technologický sektor. Napriek tomu sa niekomu môže zdať, že trh rastie až príliš rýchlo pod vplyvom lacných peňazí, stimulov menovej a fiškálnej politiky. Môže vznikať bublina na akciovom trhu? V tejto analýze sa pokúsime zhrnúť fakty a určiť na čo si dať pozor v najbližšej dobe.
Menová politika ostala nezmenená
Menová politika kľúčových krajín ostáva nezmenená a šéfovia týchto inštitúcií hovoria, že sa nebude meniť ani zo strednodobého horizontu. Nákup aktív zo strany centrálnych bánk tak budú pokračovať aj naďalej, lacné peniaze budú ďalej prúdiť do trhu a preto z tejto strany by nemala byť väčšia hrozba. Výrazná zmena by mohla na trhu v prípade, kedy by centrálne banky zvažovali pozastavenie kvantitatívneho uvoľňovania (resp. nákup aktív od komerčných bánk a navyšovanie svojej súvahy aktív), prípadne by sa začali zbavovať týchto položiek zo svojich bilancií.
To aktuálne nehrozí, nehovorí sa o tom ani sa o tom nešpekuluje. Pre lepšiu ilustráciu to znamená, že množstvo aktív v hlavných centrálnych bankách by malo ďalej pokračovať v miernom raste (no už nie tak prudko ako sme to videli v 2Q-3Q 2020). Ak by sme videli pokles, resp. stagnáciu, bol by to pravdepodobne zlý signál pre akciový a dlhopisový trh. Trh si na tento štýl menovej politiky navykol a aktuálne to vyzerá, že ďalší vývoj je od nej úplne závislý.
Zdroj: Haver Analytics via Yardeni
V USA majú čoskoro schvaľovať fiškálny stimul vo výške 1.9 bilióna USD. Objavujú sa kritici prevažne od republikánov, že takýto veľký stimul je zbytočne príliš veľký a zaťaží štátny rozpočet. Dá sa povedať, že to je pravda, pretože ekonomické oživenie v USA prišlo. Pokiaľ sa však tento balík schváli tak možno očakávať opäť ďalšiu vlnu špekulatívneho kapitálu, ktorá sa naleje do trhov.
Vysoké výnosy štátnych dlhopisov
Aktuálny problém, ktorý straší investorov do akcií, dlhopisov alebo drahých kovov sú práve vysoké výnosy. Ak rastú výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov je to nebezpečné pre dlh ako taký, či súkromný alebo vládny. Preto rast výnosov negatívne ovplyvňuje náladu na trhoch. Výnosy v posledných týždňoch začali výraznejšie rásť, čo môže znamenať, že ekonomická situácia sa zlepšila a a investori čakajú jemné sprísnenie menovej politiky.
Či budú „yieldy“ ďalej rásť je otázne, no podľa nášho názoru už nemajú veľký priestor na rast. Je to z dôvodu, že centrálne banky významne sledujú výnosy dlhopisových kriviek a pokiaľ by rástla výraznejšie – opäť by to mohlo ohroziť financovanie jednotlivých spoločností, lebo by museli emitovať dlhopisy s vyšším výnosom a zároveň by bol dlh „drahší“. Mohla by sa tak zhoršiť ich finančná pozícia a nemali by také lákavé podmienky refinancovania a podobne.
Ako sme povedali, investori začínajú započítavať do ceny jemné zvyšovanie sadzieb, no toto americký FED výrazne odmietol v roku 2021. Aktuálny výnos na 10 ročných amerických vládnych dlhopisoch dosahuje 1.357%, čo nie je tak ďaleko od pred-pandemických úrovní. Ak by výraznejšie pokračovali v raste, bolo by to negatívne pre akciový trh. Je však pravdepodobné, že pokiaľ by sa tak stalo, tak FED by začal byť viac aktívny na nákupoch dlhopisov s dlhšou mierou splatnosti (ako napr. tento), aby zabránil zvyšovaniu výnosov.
Bublina?
V žiadnom prípade nehovoríme o celom akciovom trhu. Stále sa dajú nájsť veľmi dobré spoločnosti, ktoré môžu byť podhodnotené. Avšak firmy, kde prevládajú aktuálne trendy ako napr. marihuanové spoločnosti, EV sektor, ale aj všeobecne sektory zelenej energie a technologický sektor – napr. cloudové firmy zažívajú výrazný boom. Tieto firmy však dosahujú tak neskutočne vysoké valuácie s porovnaní s historickým konceptom, že možno poznamenať, že aj keď im zisky narastú tak významne, ako trh predpokladá v budúcnosti, tak aktuálne ceny sú neospravedlniteľné. Z tohto pohľadu treba byť obozretnejší.
Navyše môžeme evidovať veľký nárast špekulatívneho kapitálu, ktorý môžeme vidieť prevažne na trhu OTC v USA, kedy firmy s jedným zamestnancom, skoro žiadnym obratom robia tisícky percent. Väčšina týchto firiem vymazala už viac než 90% ziskov.
Dá sa povedať, že od vzniku pandémie narastá počet spoločností, ktoré sa označujú ako „tech spoločnosti“ a ich biznis model je založený na tom, že o 2-4 roky budú v zisku. To znamená, že aktuálne majú negatívne čísla, čo sa týka ziskov, no na burze robia stovky percent. Toto by určite nebol dobrý signál pre zdravý trh, skôr to opäť podporuje ideu, že na trhu je príliš veľa špekulatívneho kapitálu.
Zdroj: Bloomberg via investicniweb
Bublina sa na niektorých aktívach spozoruje aj tak, že sa nepozerá na fundamentálny výhľad spoločnosti, manažment, finančnú situáciu, rast a iné atribúty, no napriek tomu cena akcií signifikantne rastie. Ďalej vtedy, ak vzniká výrazná diskrepancia medzi cenou a fundamentálnou hodnotou. Na burze je aktuálne desiatky spoločností, ktoré spravili od marca 20-40 násobok a to iba z princípu, že sa nachádzajú na niektorých zo spomínaných sektorov (EV, zelená energia, marihuana, cloudové systémy a podobne). Ich zisky im nenarastú o tieto hodnoty ani v budúcnosti. Rastú kvôli silnému momentu, pozitívnemu sentimentu a špekulatívnemu pohybu.
Záver
Investovanie je dlhodobá záležitosť. Pokiaľ investujete niet sa čoho obávať, pretože z dlhodobého horizontu ceny rastú a pokiaľ je koniec vášho investičného horizontu o minimálne 10 rokov, tak to vôbec nemusíte riešiť. Avšak pokiaľ pravidelne obchodujete, tak by ste mali byť opatrnejší, najmä v aktuálnej situácií.
Nikto teraz nehovorí, že bublina praskne ani, že sa trhy zrútia. Je veľká pravdepodobnosť, že tento stav bude ďalej pokračovať a to z dôvodu vyššie uvedených faktorov. Pokiaľ menová politika bude nastavená tak ako je a budeme očakávať výrazné ekonomické oživenie, ku ktorému aj reálne príde, tak očakávania trhu budú stále pozitívne. Avšak, pokiaľ ekonomické oživenie bude vyššie než sú očakávania, tak možno predpokladať, že centrálne banky zmenia rétoriku ohľadom ukončenia programov nákupu aktív (kvantitatívne uvoľňovanie), prípadne sa začnú zbavovať aktív zo svojej súvahy. Tento jav by v roku 2021 nemal nastať, ale nikto nevie. Niektorí investori a analytici predpokladajú tento krok od centrálnych bánk prevažne v rokoch 2022-2023.