Volkswagen vo veľkom nakupuje v Číne

Kolaps trhu automobilov v Číne za prvý kvartál tohto roku sa snaží využiť Nemecká automobilka Volkswagen. Nemci sa totiž už dlhšiu dobu snažia presadiť na poli elektromobilov a vytvárajú tak priamu konkurenciu Elonovi Muskovi a jeho Tesle.

Práve počas „tichého“ prvého kvartálu Volkswagen začal robiť výraznejšie akvizície v Číne. Kúpil 50 percentný podiel vo firme Anhui Jianghuai Automobile Group Holding za 491 miliónov dolárov. Anhui je materská firma výrobcu elektromobilov JAC Motors. Zároveň sa Volkswagen stal najväčším akcionárom aj Čínskeho výrobcu batérií do elektromobilov Guoxuan High-tech Co Ltd.

Anhui Jianghuai je plne vlastnená štátom a má 25.23 percentný podiel v JAC Motors, ktorý má trhovú kapitalizáciu 1.84 miliardy dolárov. Nákupom akcií Anhui chce Volskwagen priniesť čerstvý kapitál do odvetvia a začať tu budovať svoju platformu na výrobu elektromobilov.

investovanie do fondov banner LSA

Volkswagen nakúpil veľký podiel aj v Guoxuan High-tech Co Ltd cez privátnu dohodu o nákupe podielu (private placement). Spoločnosť má trhovú kapitalizáciu 4.3 miliardy dolárov a Volkswagen získal podiel za 1.16 miliardy dolárov, čo je cca 27% percent.

Nákupy týchto spoločností dávajú jasne najavo, že Volkswagen sa snaží vertikálne integrovať na poli elektromobilov v Číne, kde doteraz dominovala Tesla.

V roku 2019 sa Tesla stala prvým zahraničným výrobcom automobilov, ktorý vlastnil v Číne celú továreň na výrobu áut.

V nedávnej minulosti Čínska vláda vyhlásila, že sa bude snažiť o to, aby do roku 2025 bola až štvrtina všetkých predaných nových vozidiel na elektrický pohon. V súčasnosti to však ale vyzerá, že tento plán je nerealizovateľný, vzhľadom na ekonomickú krízu po koronavíruse. Aj napriek tomu tu však stále zostáva veľký potenciál pre firmy podnikajúce v elektromobiloch, keďže počas krízy sa dá nakupovať za lacno. Dostať sa tak do tohto odvetvia pred očakávaným veľkým nárastom môže byť o to jednoduchšie.

Volkswagen sa prebíja na trh elektromobilov s modelom ID 3, ktorý stojí cca 30,000 EUR a je to priama konkurencia modelu Tesla 3.

investovanie do akcii tesla