Vplyv veľkých technologických firiem na celkovej kapitalizácií je enormne vysoký. Na prelome rokov 1999-2000 najväčšiu slávu zažívali spoločnosti – Microsoft, GE, Cisco, Intel, Walmart a spolu tvorili takmer 19% váhu celého indexu S&P 500. Päť firiem malo tak vysokú kapitalizáciu, že pád niektorej z nich by drvivo znížil hodnotu celého indexu do značnej miery. Možno sa pýtate, ako je možné, že pár firiem si vypracovalo takúto pozíciu? Záver je taký, že tieto spoločnosti vo výkonnosti tak vysoko porážali výkonnosť klasické indexu S&P 500, že svojim rastom sa im pochopiteľne zvyšovala váha v indexe.

Ako sa vyvíjal internet a nové technológie tak napredovali aj iné spoločnosti, ktoré svojim jedinečným biznis modelom sa dokázali pretlačiť do top 5.

Jedná sa o Apple, Amazon, Alphabet, Facebook a Microsoft, ktorý ako jediný sa dokázal v tomto rebríčku udržať. Rozdiel oproti roku 99/2000 je však ešte väčší, pretože spoločná kapitalizácia týchto spoločností má váhu v indexe S&P 500 približne 23%.

investovanie do technologii

Zdroj: BofA Global Investment Strategy, Bloomberg

Najväčšie TECH spoločnosti a ich vplyv na trh

Spoločnosť TPA (Turning Point Analytics LLC) sledovala ako vplývajú najväčšie technologické spoločnosti na celý trh. Zistila, že osem najväčších titulov na burze (Apple, Microsoft, Amazon, Google (A), Google (B), Facebook, Tesla a Nvidia) má spolu trhovú kapitalizáciu vo výške 8 050 miliárd a ich celková kapitalizácia zo všetkých amerických spoločností (index Russell 3000) je rekordných 24.19%. Podiel na S&P 500 tvorí 29.39%. V časti 2020 YTD (Year to date) Effect on S&P 500 (%) je detailne popísané ako jednotlivé spoločnosti vplývajú svojou výkonnosťou na celkovú výkonnosť S&P 500 a došli k záveru, že od začiatku roka 2020 vďaka týmto akciám je trh o 8.71% percenta vyššie. S&P 500 je od začiatku roka v mínuse -2%.

podiel tech firiem na trhu

Zdroj: TPA