Investovanie v roku 2020 – rok príležitostí a sklamania
Tento rok nám priniesol veľmi veľa investičných príležitosti. Nie je však núdza ani o extrémy a pošliapané zákonitosti, ktoré na trhu platili. Nové trendy, nové technológie, ale aj pády a bankroty. To všetko nám prináša investovanie v roku 2020. Tento rok bude prepisovať „investičné“ knihy.
Vývoj aktív – dva trendy
V tomto článku sa zameriame na výkonnosť jednotlivých aktív od marcového prepadu a následne, ako tieto aktíva reagovali po oznámení novej a účinnej vakcíny v novembri. Od začiatku marca začali výrazne získavať technologické spoločnosti, ktoré ťahal prevažne Amazon, Nvidia, AMD, Facebook, Apple, Google, prípadne iné akcie. Ťažili tak zo situácie lockdownov, zákazu vychádzania a obmedzenia mobility. Podobne boli na tom aj iné spoločnosti, ktoré vyrábajú grafické karty a procesory, keďže sa zvýšil dopyt po ich produktoch. Ďalej tu máme Netflix, Zoom a iné firmy, ktoré z tejto situácie takisto profitovali.
Na druhej strane, cyklické sektory, ktoré sa nachádzajú prevažne v indexe Dow Jones Industrial Average strácali, keďže zníženie ekonomickej aktivity, výroby a celkového poklesu v dopyte bol pre nich devastujúci. Napriek tomu, v tomto sektore existuje veľa firiem, ktorých zisky ani tržby nerástli, no napriek tomu ich akcie výrazne posilňovali. Pokiaľ sa však pozrieme na graf, tak vidíme, že akciám NYFANG+ (pozostáva z niekoľko top tech spoločností uvedených vyššie) sa darilo najviac.
Trend pred oznámením vakcíny
Nasledujúci graf ukazuje ako sa zmenil daný trend. Autor teda rozlišuje vývoj pred vakcínou, a vývoj po vakcíne. Za inflexný bod teda považuje 6. november. Aby sme uviedli veci na pravú mieru, vývoj na trhoch neovplyvnili len novinky o vakcíne, ale svoju váhu má aj víťazstvo Joe Bidena. Z krátkodobého pohľadu však vakcína pre trhy hrala oveľa významnejšiu rolu.
Na osi X-ovej autor znázorňuje percentuálnu výkonnosť jednotlivých tried aktív od 20. marca po 6. november. V tomto prípade môžeme vidieť ukážkovú dominanciu akcií zoskupenia FANG, ktoré si od konca marca pripočítalo takmer 120%. Bitcoin si viedol takisto veľmi dobre, keďže pred oznámení vakcíny posilnil o 160 percent. Takisto sa veľmi dobre darilo aj Nasdaqu – technologickému sektoru ako celok, medi, zlatu, striebru, dokonca aj rope. Väčšina aktív sa však nachádza v rozmedzí od 10 – 50 %. To je úplne logické, pretože po takom extrémnom a krátkom poklese niektoré aktíva výrazne vymazali skorigovali svoje poklesy.Zdroj: Bloomberg Finance LM, Deutsche Bank
Na Y-osi (vertikálna) môžeme vidieť ako výrazne sa zmenil trhový sentiment po 6. novembri a ktoré aktíva začali výrazne rásť. Jedná sa prevažne o finančný sektor, energetický sektor, európske indexy. Na akciách FANG, zlate a striebre môžeme vidieť pomerne negatívny vývoj, resp. negatívnu reakciu. V každom prípade, ETF alebo akcie, ktoré reagovali veľmi pozitívne dosiahli z krátkodobého hľadiska príliš veľké extrémy. Za jeden mesiac narastajú o viac než 20,30 a niektoré aj 50 percent. Jedná sa však prevažne o individuálne akcie, napr. zo sektorov retail stores, poisťovní, bánk, akcie energetického sektora, akcie leteckých spoločností a ich výrobcov a v neposlednom rade aj akcie hotelov, výletných lodí atď..
Vakcína a investovanie do chladiacich boxov
Vakcína od Pfizeru a BioNTechnu má jednu nevýhodu. Podľa zverejnených informácií, účinnosť vakcíny záleží aj od vhodných podmienok pre jej skladovanie. Malo by sa jednať o hodnotu minimálne -70 stupňov, prípadne nižšiu. Existujú firmy, aj na akciovom trhu, ktorých „core business“ sa zaoberá práve touto problematikou. Uvádzame niektoré z nich: výrobca mraziacich a chladiacich zariadení – Daihan Scientific Co (J. Kórea), dodávateľ mraziacich zariadení – IlShinbiobase Co. (J. Kórea), výrobca kuchynských chladiacich zariadení – Hoshizaki Corp. (Japonsko) a Fukushima Galilei Co. (Japonsko) a Snowman Logistics Ltd. (India). Včasné investovanie do týchto spoločností mohli priniesť nadpriemerné zisky. Ich cenový vývoj môžete vidieť na grafe nižšie.
Môže sa jednať o špekulatívnu bublinu týchto spoločností?
Ako aj graf indikuje, môžeme vidieť, že ceny jednotlivých spoločností priam explodujú. Najmä keď hovoríme o spolpočnosti IlShinbiobase Co., ktorá si od februára pripísala takmer 238 percent a úplne vymazala marcový prepad. Podobne je na tom aj Daihan Scientific. To, že sa jedná o špekulatívnu mániu je evidentné, navyše veľa z vás si možno povie, že cena je oprávnená, pokiaľ im do takej miery narastú aj zisky. S tým by azda nikto nesúhlasil, otázkou ostáva, ako to v skutočnosti je? Investovanie do týchto spoločností po takomto raste nemusí byť najvhodnejšie. Z krátkodobého horizontu je podstupované riziko oveľa väčšie ako potenciálna návratnosť investície.
CEO Snowman Logistics Ltd. (India) – Sunil Nair avizoval, že pokiaľ sa jedná o skutočne skladovaciu hodnotu -70 stupňov Celzia, India nedokáže zabezpečiť transport ani logistiku, resp. uskladnenie pri tejto teplote. Prevratná by však bola nová technológia, ktorá to zabezpečí. Ďalej spomenul, že spoločnosť má kapacity do -40 stupňov Celzia. Či touto technológiou disponujú konkurenti, je však otázne.
O vakcínu je skutočne záujem. Doteraz má „zazmluvnených“ najviac objednávok EÚ. Nižšie na grafe môžete vidieť počas objednávok pre jednotlivé krajiny.
Zdroj: Bloomberg
Ďalšia príležitosť?
Špekulatívny nárast cien akcií „mraziacich“ firiem je skutočne extrémny. Pokiaľ by sme porovnávali ceny od dna v marci, tak niektoré dosahuje 10-15 násobky ich ceny. Napriek tomu sa domnievame, že sa môže jednať o mániu, napriek tomu, že sa očakáva nárast tržieb do budúcna. Pred touto novinkou sa jednalo o pomerne neznáme spoločnosti so strednou kapitalizáciou na trhu. Či sa jedná o mániu alebo nie by som popísal nasledujúcimi grafmi. História firiem, u ktorých takisto prepukol boom môžeme vidieť nižšie a takisto ich ďalší vývoj…
Alpha Pro Tech, Allied Healthcare Products – výrobcovia rúšok a respirátorov
Moderne sa darí skvelo od začiatku roka je v pluse o viac než 400 percent. Naopak Pfizer sa stále nedostal na úrovne z pred roka, napriek vyšším objednávkam. Tento graf mal skôr inú hodnotu. Hovorí o veľmi veľkej volatilite, resp. o výkyvoch daných spoločností. A aj preto, môže byť prehnane veľký optimizmus pri firmách na výrobu chladiacich a mraziacich zariadení príliš prehnaný. Ťažko dokážeme odhadnúť vrchol alebo dno, v každom prípade po taktom raste by obchodník mohol prehodnotiť vstup do obchodu, prípadne s rozumným rizikom hľadať opačnú príležitosť.