GameStop – Najväčšia manipulácia na akciovom trhu
Počas predchádzajúcich dní sme mohli vidieť výrazný rast ceny akcií spoločnosti GameStop. A to bez výrazného fundamentu, zlepšujúceho sa výhľadu, dokonca ani lepšieho ratingu ratingových agentúr či ekonomických analytikov. Ako je teda možné, že spoločnosť dokáže spraviť stovky percent za pár dní? V tomto článku sa budeme baviť o spoločnosti GameStop (GME), ktorá za pár týždňov spravila stovky percent. Akcia sa v januári obchodovala približne za 20 USD a 25. januára mala svoj vrchol na úrovni 160 USD. Dnes na Frankfurtskej burze sa Gamestop obchodovala za 280€ za akciu. Vývoj na tejto akcií výrazne popiera teóriu efektívnych trhov.
Zapríčinil to zlepšený výhľad?
Dokonca ani v tomto prípade by nebolo logické, že práve táto možnosť by mala stáť za celým rastom, no opak je pravdou. Spoločnosti sa žiadnych okolností nezlepšil výhľad, zisky, tržby ani výrazne sa neupravila bilancia. Podľa posledných správ sa skôr jednalo o stagnujúcu spoločnosť a navyše bez žiadneho nového pozitívneho výhľadu, či fundamentu.
Čo stojí za týmto rastom
V tomto článku sa pokúsim definovať, čo stálo za týmto gigantickým rastom. Treba na to ísť ale postupne a vysvetliť si aspoň jemne nejaké pojmy. Prvým východiskom sú deriváty. Deriváty sú odvodené od aktív na trhu (akcie, dlhopisy a podobne). Je viacero druhov derivátov a majú svoje špecifiká (futures, forwardy, opcie, cfd…). Počet derivátov za posledné mesiace výrazne prevýšil fyzickú kapitalizáciu všetkých aktív, od ktorých sú odvodené.
Z toho vyplýva, že už neexistuje trh ako v minulosti – teda, že deriváty sú odvodené (menšie) od aktív, ale aktuálne suma všetkých derivátov prevýšila počet týchto aktív, od ktorých mali byť odvodené. Môžeme teda s úsmevom na perách povedať, že situácia sa obrátila. Opčné kontrakty jednoznačne stoja za touto manipuláciou.
Podľa toho, čo som čítal na reddite, kde skupina traderov (v skupine je 2.8 milióna ľudí) spustila túto manipuláciu a ohradzovala tým, že toto bola reakcia na to, že hedge fondy a iné veľké ryby dlhé roky manipulujú ceny akcií ako si zachcú a nikto s tým nič nerobí a majú toho dosť. „Toto je od nich signál, že nechcú byť zatlačení v kúte, a že aj retail vie ukázať svoju silu, ak kooperujú“. Podľa všetkého je tento prístup ilegálny a je viac než pravdepodobné, že sa tým bude zaoberať regulačný úrad v USA – SEC.
Short squeeze
Aby sme sa presunuli priamo k cene akcií GME. Skupina investorov sa na reddite dohodla, že nakúpia akcie a otm call opcie na túto spoločnosť. OTM call opcie znamenajú nákup call opcií s výrazne vyšším strikom než je aktuálna trhová cena. Dôsledkom tohto masívneho pohybu sú dva známe pojmy „short squeeze“ a menej známy „gamma squeeze“. Short squeeze vzniká vtedy, keď veľký počet obchodníkov je v short pozícií na akciu. Povedzme, že akcia spravila napr. 150% vo veľmi krátkom časovom horizonte (ako GME) bez výrazného fundamentu a veľa obchodníkov sa rozhodne shortovať túto akciu napr. na páku. Vzniká tu teda problém, že ak akcia stojí 100 USD a vy shortujete, tak vaša potenciálna strata je nekonečno, pretože cena akcie môže narásť aj na 1000 USD. Pričom maximálny zisk čo môžeme dosiahnuť je 100 USD a aj to v prípade, že spoločnosť krachla. Teda riskujete neúmerne veľa peňazí na to, aby ste mali malý profit. Ak cena akcie výrazne vyletí a vy máte nakúpene cez páku, dostanete margin call, aby ste okamžite nafundovali účet, pokiaľ chcete byť ďalej v short pozícií alebo vy, resp. broker vám uzatvorí pozíciu. Toto sa deje na stovkách účtoch a ako sa zatvárajú jednotlivé pozície (teda nakupujete späť akcie, aby sa zavrela short pozícia), tak cena akcie ďalej a ďalej rastie. A výrazne – toto voláme short squeeze.
Gamma squeeze
Existuje ešte ďalší pojem, ktorý sa nazýva „gamma squeeze“.
Ten sa vyskytuje vtedy, keď nejaký veľký hráč na trhu alebo väčšia skupina menších investorov nakúpi významné množstvo vzdialených OTM (out-of-the-money) call opcií na akciu. Protistrana – môže to byť market maker, investičná banka, resp. iný subjekt zvyčajne musí nakúpiť akcie týchto spoločností, aby sa zahedgoval voči riziku, pre prípad keď akcia už nebude OTM ale ITM (in-the-money). Tieto výrazné nákupy od protistrany ženú cenu akcií výrazne vyššie. Navyše je tu veľa algoritmov, ktoré nakupujú a predávajú akcie podľa ceny akcie.
Takže nákup OTM call opcií môže zapríčiniť to, že algo začne výrazne nakupovať, čo ďalej ženie trh nahor. Najmä v posledných mesiacoch, retailoví opční obchodníci zistili, že dokážu takto manipulovať s cenou, pokiaľ sa zoskupia a nakúpia veľký počet OTM call opcií. V tomto prípade sú to sociálne média, resp. fórum reddit, ktorý k tomu dopomohol. Retailoví investori našli teda spôsob, ako môžu pomocou tejto stratégie manipulovať ceny nízko kapitalizovaných akcií, cez opčné deriváty a to tak, že sa spoja. Pokiaľ si myslíte, že toto sa ešte nestalo, tak ste na omyle. Podobný scenár sa dial pravidelne na akciách Tesly a to je takisto jeden z dôvodov, prečo cena akcií tejto spoločnosti tak významne rástla bez väčšej korekcie. V tomto prípade sa však špekuluje, že za tým je malá skupina veľkých investorov a medzi nimi bolo aj SoftBank.
Muskov tweet vypumpoval túto akciu ešte viac
Aby toho nebolo málo, Elon Musk svojím tweetom. Nepriamo narážal na spoločnosť Gamestop.
Podobná situácia nastala pred pár dňami, kedy Elon Musk odporúčal používať Signal aplikáciu na osobnú komunikáciu. Akcie neznámej spoločnosti pod tickerom SIGL narástli z 0.35 USD až na vrchol 70.0 USD. Či sa to dá považovať na manipuláciu posúďte sami.
Ďalší priebeh
Ako sme už spomínali, retail vo veľkom nakupoval call OTM opcie, akonáhle cena rástla tak z OTM opcií sa stali ITM. Navyše je predpoklad, že ešte nie sú vypísané ďalšie OTM opcie napr. na 300-350 USD, pretože to protistrany ešte nestihli. V každom prípade aktuálne ITM opcie sú príliš drahé a stoja niekoľko tisíc USD, možno aj niekoľko desiatok tisíc USD. Pokiaľ to retail nepredá, je málo pravdepodobné, že budú nakupovať OTM opcie so strikom 300-400 USD. Opcie začínajú byť veľmi drahé, čo „môže“ byť pre retail brzda. V každom prípade, ak začne retail vyberať profity cena akcií výrazne klesne. Aký bude ďalší cieľ? Ktorá firma? Čítal som nejaké názory, avšak nebudem podporovať túto manipuláciu storočia. Je totiž možné, že časť retailu vyberie profity a zamieri na iné firmy.
Ako z tejto situácie von
Takéto manipulácie by sa nemali stávať, problémom je, že keď sa to stalo 1x, prípadne 2x, môže sa to stať desiatky krát. Môže vzniknúť totálna bublina s veľmi zlým koncom. Opäť sa nám črtá problém s derivátmi ako tomu bolo v 2007-2008, v tomto prípade však s iným konceptom. Regulačný orgán v USA – SEC by mal výrazne zakročiť. Ako však zakročiť aby neuškodil? V hre je viacero scenárov. Je možné, že MM, brokeri môžu zakázať nakupovanie call opcií na tieto aktíva alebo by spustil blokovanie. Prípadne by mohol sám broker začať shortovať tieto aktíva. V tomto prípade by nastal výrazný prepad ceny daného aktíva, no daný Marker Maker by nemal neutrálnu pozíciu voči trhu, ale bol by zaujatý.
Ďalej je tu možnosť, že SEC bude chcieť regulovať retail a neumožní takéto špekulácie s opciami a umožní ich len hedge fondom a klientom so značným kapitálom. Toto by opäť mohlo mať veľmi negatívny dopad na celý trh a to z dôvodu, že opcie sú všade a nafukujú takmer akékoľvek aktívum na svete. Ak by toto nastalo, v panike by sa predávalo, resp. uzatváralo veľký počet opcií, čo by z krátkodobého hľadiska mohlo zapríčiniť neskutočne strmý prepad na akciovom trhu. Možno ešte väčší, ako sme videli v marci.
Ďalšou možnosťou je, že sa výrazne obmedzí obchodovanie s opciami, ako nástrojom špekulácie alebo sa zmenia podmienky hedgingu a pod. Toto by opäť malo veľmi negatívne následky na celý trh, pretože ako sme spomínali. Derivátový trh akcií je väčší než akciový trh. Deriváty budú teda ďalší problém, ktorý sa bude riešiť.