Finančný trh a jeho analýza k 23.12.2020

Mesiace november a december priniesli na trh skutočne zaujímavý sled udalostí. Naša analýza finančného trhu vám môže priniesť krátkodobý pohľad na vec. V článku sa budeme venovať vývoju jednotlivých tried aktív, v krátkosti zhrnieme správy za posledný mesiac a budeme sa venovať krátkodobej projekcií.

Sled udalostí

V novembri bolo oznámenie o novej účinnej vakcíne od Pfizeru a BioNTechu a následne od spoločnosti Moderna. To prinieslo veľmi veľký optimizmus na takmer celý finančný trh, prevažne čo sa týka cyklického sektora. Pred pár dňami boli zverejnené informácie o novej mutácií COVID-19 v Spojenom Kráľovstve (UK), načo výrazne zareagovali štáty EÚ a zablokovali leteckú dopravu s UK. Toto v pondelok ovplyvnilo trhy na finančnom trhu v tomto týždni asi najviac. Najväčším poklesom zareagovali európske indexy, ktoré však veľkú časť strát v závere obchodného dňa v pondelok vymazali.

Následne sa dlhé týždne v USA rokuje o ďalšom podporom balíku. Nakoniec sa očakáva schválenie balíku vo výške 900 miliárd dolárov, ktorý poputuje do americkej ekonomiky a značná časť tohto balíku pôjde aj bežným ľudom. Dospelá osoba v USA dostane 600 USD a takisto aj rodič dostane dodatočných 600 USD na dieťa. Je to oveľa menší balík ako sa hovorilo pred americkými prezidentskými voľbami. Napriek tomu tento výsledok trhy mierne upokojil. Trump je však proti a požaduje väčší obnos peňazí pre americké rodiny (2000 USD). Je stále otázne, či návrh prejde.

Nižšie pre zaujímavosť prikladám prílohu, čo by mal balík obsahovať.

Zdroj: Zerohedge

Vývoj aktív

Na nasledujúcom grafe si porovnať výkonnosť jednotlivých tried aktív. Pokiaľ by ste investovali alebo krátkodobo špekulovali na začiatku novembra, podarilo by sa vám dosiahnuť pomerne slušné zisky za pár týždňov. Z pohľadu štatistiky, veľa aktív zažilo najlepší mesiac historicky (za november) alebo minimálne za dlhú dobu. Na potenciálne ekonomické hrozby, ako ďalšie lockdowny v krajinách EÚ indexy takmer vôbec nezareagovali.

Najlepšiu reakciu mali cyklické sektory v Európe – francúzsky CAC (oranžová) a nemecký DAX (zelená). O niečo horšie sa darilo technologickému sektoru – Nasdaq (bledo modrá). Drahé kovy ako zlato (tmavo modrá) a povedzme striebro (fialová) nevykazovali počas novembra výrazné čísla. To sa však mení v decembri, kedy si pripisujú veľmi pekné percentá. Pozrite si našu analýzu ohľadom investovania do zlata, ktorá to len potvrdzuje.

Zdroj: Tradingview

Sezónnosť a opcie

December je pre akcie skutočne veľmi silný mesiac. Jedná sa o tzv. „Santa Claus“ rally. Nižšie si môžeme pozrieť v indexovanej forme, aký zvykne byť vývoj v mesiaci december a január. Napriek tomu, že akciový trh počas decembra má väčšiu pravdepodobnosť rastu ako tomu je v iných mesiacoch, netreba zabúdať na potenciálne riziká, najmä v krátkodobom a strednodobom horizonte.

Zdroj: RIA

Navyše podľa iných ukazovateľov je z krátkodobého hľadiska trh veľmi prestrelený. Veľkú dávku optimizmu ukazuje aj nasledujúci graf, ktorý znázorňuje špekulatívne pozície opcií. Porovná put opcie a call opcie. Tento pomer dosahuje veľmi nízke úrovne, čo symbolizuje, že špekulanti majú nakúpené prevažne call opcie, inými slovami, vo veľmi vysokej miere špekulujú na ďalší rast trhu. Pri takýchto úrovniach to nezvykne byť dobrou predzvesťou ohľadom krátkodobého vývoja. Jedná sa o historicky rekordné úrovne, teda o extrém, čo nám indikuje, že v aktuálnej fázy trhu by sme mali byť opatrnejší.

Zdroj: NorthmanTrader.com

Možné scenáre vývoja finančného trhu

Nikto nevie s určitosťou povedať ako sa bude finančný trh ďalej vyvíjať. Z dlhodobého hľadiska je však zrejmé, že rastie. Akoby však mohol vyzerať aj rok 2021 by nám mohla načrtnúť uvoľnená menová politika centrálnych bánk. Samozrejme nedokážeme predikovať žiadne nepredvídateľné udalosti, ktoré môžu vzniknúť na trhu v roku 2021, napriek tomu je zrejmé, že jednotlivé stimuly centrálnych bánk veľmi pozitívne vplývajú na cenu akcií a dlhopisov. Keďže uvoľnená politika by mala ostať aj v roku 2021, prísun lacných peňazí by stále mal prúdiť do ekonomiky a teda aj do finančného trhu.

Finančný trh a P/E ratio

Na jednej strane, pomer Price-to-Earnings (Cena aktíva (trhová kapitalizácia) / zisky) k indexu S&P 500 dosahuje 3. najvyššie úrovne v histórií. Máme tu teda apel na jednej strane, že pri takomto drahom ocenení nie je vhodná investícia pri aktuálnom vývoji cien a ziskov.

Na druhej strane, tento ukazovateľ neberie do úvahy budúce zisky, takže je logické, že počas krízy, kde ceny aktív, aj v dôsledku lacných peňazí výrazne posilňujú oproti ziskom stagnujú. Očakáva sa, že roky 2021 a 2022 budú signalizovať silné ekonomické oživenie. S&P 500 sa nachádza nad dlhodobým priemerom a mediánom P/E, čo môže skutočne naznačovať, že ak investujeme dnes tak z tohto pohľadu môžeme očakávať menšie výnosy ako pri nízkych hodnotách P/E.

Zdroj: Macrotrends

Treba však veci dať na pravú mieru a musíme spomenúť, že aktuálne sa celý finančný trh nachádza v tzv. raritnej situácií, keďže takýto prísun lacných peňazí ešte nemal. Z tohto jednoznačne vyplýva, že v dobe nízkych úrokových sadzieb a politike lacných peňazí je o to väčšia šanca zhodnotenia investície a zhoršenie (skreslenie) ocenenia. Prípadne ukazovateľ násobkov ceny (P/E) môže ísť do ďaleko vyšších extrémov ako tomu bolo napr. v roku 2000. Z tohto pohľadu, pri aktuálnej politike by sme sa takýmto valuáciám nemali čudovať, aj keď budú nasledujúce mesiace ešte vyššie. Finančný trh by z tohto pohľadu mohol vytvárať ešte väčšie nožnice medzi skutočnou ekonomikou resp. reálnymi fundamentami a cenou jednotlivých aktív.