Diverzifikácia mu nič nehovorí

Predal svoju firmu za miliardy a takmer všetko investoval len do dvoch spoločností – ako je na tom teraz? Čo by urobil Warren Buffett? Rozhodne nie toto! Diverzifikácia je totiž podľa legendy z Wall Street kľúčová.

To však nezastavilo Ryana Cohena – ktorý predal spoločnosť Chewy, ktorej bol spoluzakladateľom za 3.35 miliardy dolárov v roku 2017 – aby sa vykašľal na diverzifikáciu a nakúpil len dve akcie: Apple a Wells Fargo. Je síce pravda, že obe firmy vlastní Warren Buffett vo svojom portfóliu v Berkshire Hathaway, takže sa určite jedná o kvalitné firmy. Pozrime sa, ako dopadlo jeho „portfólio“.

„Je pre mňa veľmi ťažké nájsť veľmi dobré investičné nápady“, priznal sa Cohen pre Bloomberg. „Keď nájdem veci, ktoré ma presvedčia, idem all-in!“

Len dve firmy v portfóliu

Za zarobené peniaze z predaja firmy si Ryan nekúpil nový dom, ani nové auto. Neinvestoval ani do hedge fondov a nenakúpil ani bezpečné dlhopisy. Všetky peniaze „šupol“ len do dvoch akcií, aj napriek tradičnej investičnej poučke: Diverzifikácia je veľmi podstatná.

Podľa informácií, ktoré poskytol Cohen pre Bloomberg nakupoval Wells Fargo v druhom kvartáli roku 2017 za priemernú cenu 47 USD. Aktuálne sa banka obchoduje okolo 32 USD.

Apple bol však výber o dosť lepší. Cohen má v tejto spoločnosti väčšiu časť portfólia a podľa údajov by mal byť v pluse okolo 120%. Ak však spočítame stratu z WFC spolu so ziskom z AAPL, Cohenove portfólio by malo byť okolo nuly, čo výrazne nestačilo na index SP500.

diverzifikacia portfolio

Aj napriek tomu je Cohen vyznávačom Buffetta a často sa o ňom zmieňuje. Jeho investičný prístup však rozhodne veľa Buffetistov nenadchne, skôr naopak.

Cohen zároveň uznáva, že diverzifikácia portfólia nie je pre neho a neradí investorom nasledovať jeho prístup. Aj preto je pre retailových investorov lepšie si nechať poradiť a vytvoriť si diverzifikované portfólio, ktoré dáva zmysel.