Čínsky trh klesá po reguláciách v jednotlivých odvetviach

Čína pokračuje v regulácií viacerých odvetví a bude viac aktívna v oblasti elektronického obchodu, internetu a online prostredia. Len pred pár týždňami oznámila, že spoločnosti, ktoré podnikajú vo vzdelávaní nebudú môcť generovať zisk. Niektorí aktéri v tomto sektore sa poprepadávali aj o viac než 80%. Čínske indexy naďalej pokračujú v poklese a odpočítali už viac než bilión dolárov.

Podľa Reuters, pomerne veľké množstvo analytikov predpokladá, že sa veci dajú časom do poriadku, avšak kedy a za akých okolností vedia zrejme len vrcholní predstavitelia. V každom prípade to vyzerá, že regulácie sa snažia odradiť zahraničných investorov. Napr. spoločnosť Alibaba dostala niekoľko miliardovú pokutu za údajné porušovanie protimonopolných zákonov. Spoločnosti, ktoré podnikajú v oblasti vzdelávania, pod symbolmi EDU, TAL sa zase prepadli o viac než 50%.

Hrozba?

Čínske indexy alebo US/EU ETF zamerané na čínske firmy čelia pomerne výrazným poklesom. Prinesú tieto výpredaje na čínskom trhu zaujímavé príležitosti? Možno. Investori však nemôžu zabúdať na vysoké politické riziko.

Graf č.1: Porovnanie čínskych indexov (Shanghai Composite Index, Hang Seng Index a Xtrackers MSCI China UCITS ETF)

Morgan Stanley odhaduje, že MSCI China, ktorá v tomto roku zaznamenala jedno z najväčších zameškaní v porovnaním s trhom, sa teraz obchoduje s 13,9-budúcim násobkom ceny voči zisku (12M Forward PE), čo je 5% prémia oproti širšiemu benchmarku MSCI pre rozvíjajúci sa trh.

Na začiatku roka to bol zhruba 17 násobok. Signalizuje to, že čínsky trh je teraz oveľa viac atraktívnejší pri aktuálnych cenových násobkoch. Avšak nikde nie je napísané, že pokles nemôže pokračovať vzhľadom na pokračujúcu reguláciu viacerých odvetví.

Graf č.2: Porovnanie svetových indexov s diametrálnym zaostávaním MSCI China

Zdroj: Refinitiv Datastream |Marc Jones

Zatiaľ čo niektoré poškodené sektory sa časom pravdepodobne odrazia, iné, ako napríklad doučovanie, ktoré vláda chce teraz realizovať ako neziskové, takmer určite nebudú.

„Zmenili takmer DNA týchto spoločností,“ povedal Bolliger (investičný riaditeľ pre rozvíjajúce sa trhy v UBS Global Wealth Management).

Nižšie môžeme vidieť vývoj vybraných spoločností od začiatku 2021, ktoré sú, resp. budú čiastočne alebo permanentne ovplyvnené novými reguláciami.

Graf č.3: Vývoj vybraných akcií na čínskom trhu

Zdroj: Refinitiv Datastream | Reuters