Americký technologický gigant – Apple prekonal kapitalizáciu 2 trilióny USD a zároveň psychologickú hodnotu 500 dolárov.

Tomuto rastu nezabránila ani globálna ekonomická kríza spôsobená vírusom COVID-19. Akcie Applu rastú aj po solídnych výsledkoch počas prvého a druhého kvartálu v 2020, kedy výsledky pozitívne prekvapili analytikov a porazili predpovede ohľadom zisku na akciu a obratu. Tento rast podporila aj správa manažmentu, ktorý oznámil tzv. Split (rozdelenie) akcií v pomere 4:1 k 31.8.2020. To znamená, že ak sa akcie v tento deň budú obchodovať za 500 USD, akcionári získajú 4 akcie namiesto 1, no v hodnote 125 USD. Kapitalizácia sa nemení, iba cena akcie vzhľadom na rozdelenie akcií. Investori požadujú tento krok za pozitívny, keďže nižšia cena je atraktívnejšia aj pre menej bonitných resp. menších investorov.

Predpovede analytikov

Analytici na Wall Street stále zvyšujú „target“ na akcie Applu. V každom prípade si môžete pozrieť ako analytici jednotlivých bánk, fondov a hedge fondov udávajú cieľovú hodnotu akciám Applu pred spomínaným splitom.

Zdroj: Zerohedge

Apple od svojho dna v marci, kedy sa obchodoval aj na úrovni 213 USD, spravil neskutočných 140% a dnes a obchoduje na 513 USD. Priam až astronomický nárast. Jeho zisky však nerastú takým zazračným tempom, skôr stagnujú.

Cenu akcií do veľkej miery ovplyvňujú aj buybacky (spätný nákup akcií) spoločnosti, pričom čistý zisk stagnuje.

Zdroj: gurufocus

Takisto valuácie, resp. ocenenie akcií sa nachádza na historických úrovniach, čo môže signalizovať, že akcia je príliš drahá vzhľadom na aktuálne dáta (zisky, obraty, free cash flow atď). Tradičné ukazovatele ako P/E (Price to Earnings) – 38, P/S (Price to Sales) – 8, P/B (Price to Book) – 29.8, P/FCF (Price to Free Cash Flow) – 31 sú na rekordných úrovniach. Prvé 3 menové sa nachádzajú na maximách od roku 2005.

Zdroj: gurufocus