Analýza trhu – Investovanie v aktuálnych trhových podmienkach
Počas posledných týždňov opäť môžeme vidieť turbulentné výkyvy na burze, pričom investovanie a obchodovanie nemusí byť v týchto časoch jednoduché. V tomto článku, resp. analýze sa zamierame na trhový sentiment, aktuálne fundamenty a spúšťače, ktoré výrazne ovplyvňujú trh akcií (v najbližšom období).
Zhoršujúca sa situácia a lockdowny
Najmä na konci septembra a počas celého októbra môžeme vidieť takmer exponenciálne rozšírenie nákazy COVID-19. Silní ekonomickí hráči ako – Nemecko, Francúzsko, Taliansko, ale aj ostatní vo veľkom príjmajú opatrenia na zníženie mobility obyvateľov a zatvárajú kluby, reštaurácie, hotely a iné aktivity. Dôvod je jasný. Cieľom je zabrániť katastrofe, ktorá by znamenala vysokú obsadenosť kapacít nemocníc.
Investovanie na burze a COVID-19
Nové zákazy majú masívny dopad, najmä na európske indexy – DAX (nemecký), CAC (francúzsky) a ostatné. Za posledné týždne, niektoré z nich odpísali viac než 10 percent. Od začiatku roka sa európske indexy nedokázali spamätať a vykazujú výrazne vyššie straty, ako americké.
Zdroj: Tradingview. DAX – modrá, CAC – červená, ITA – tyrkysová
Počas tohto týždňa boli oznámené nové reštrikcie a opäť hrozí výrazný prepad HDP v celej EÚ. Akciový trh toto dokáže veľmi dobre predikovať, keďže sa považuje za predstihový indikátor. Investovanie a obchodovanie v tomto období môže byť psychicky náročné. Cyklický sektor (reštaurácie, turizmus, letecké spoločnosti, kultúra a iné) je výrazne zasiahnutý pandémiou.
Podľa najnovších reportov sa nedarí príliš ani ospevovanému technologickému sektoru. V Amerike je táto situácia opačná, technologickí giganti si udržali predchádzajúce zisky, dokonca niektoré firmy si výrazne polepšili.
VIX – index volatility
VIX ako kľúčový indikátor aktuálneho sentimentu nám hovorí, že na trhu panuje výrazná volatilita a neistota. Odráža skutočnosť, že krátkodobý horizont je veľmi neistý, pretože aktuálne úrovne sú skôr výnimkou. Obavy z nových reštrikcií a medicínskych dôsledkov COVID-19 sú veľmi výrazné. Navyše v novembri sa dozvieme víťaza volieb v USA, čo môže výrazne zamiešať kartami na trhu a v celej ekonomike. Vysoké úrovne VIXu zároveň indikujú, že portfólio manažéri sa vo veľkom začínajú hedgovať (zaisťovať) voči ďalším poklesom na trhu. Neprišiel ani fiškálny stimul zo strany americkej vlády pred voľbami, na čo trh, či už americký (alebo európsky) reaguje pomerne negatívne.
Prezidentské voľby v USA
Súboj medzi republikánskym kandidátom – Donaldom Trumpom a demokratickým kandidátom – Joe Bidenom je v posledných dňoch veľmi vyhrotený. Akciový trh takisto začína zarátavať do ceny neistotu. Aj keď volebné prieskumy preferujú demokratického kandidáta, rozdiel nie je veľmi výrazný, navyše v USA je príliš veľa nerozhodných voličov, ktorí môžu zamiešať kartami. V každom prípade, voľby sa oficiálne začínajú za pár dní, no prostredníctvom digitalizácie, dokážu občania voliť už teraz. Je to najmä preventívne opatrenie proti COVID-19. Touto cestou volilo už viac než 80 miliónov občanov, čo predstavuje viac než 58% z celkového počtu hlasov v roku 2016.
Na ďalšom grafe môžeme vidieť, ako vidia priebeh volieb volebné prieskumy. Podľa nich vedie demokratický kandidát Joe Biden s celkovým počtom hlasov 51.6%. Americký prezident Donald Trump má podporu u 43% voličov. Stále je veľa voličov nerozhodných a myslíme si, že práve títo rozhodnú hlasovanie.
Zdroj: https://ig.ft.com/us-election-2020/
Scenáre
Očakávané sú viaceré scenáre, ktoré by mohli výrazne ovplyvniť vaše obchodovanie a investovanie. Podľa JP Morgan, ak by vyhral Donald Trump, tak ich analytici predikujú pomerne rýchly rast amerického akciového trhu. Na druhej strane, v prípade víťazstva Joe Bidena vznikajú analýzy aj na výrazný pokles, ale aj rast. V skratke ide o to, že Joe Biden chce zvýšiť korporátne dane a aj dane z príjmu pre bohatých. To by mohlo negatívne ovplyvniť akciový trh z krátkodobého hľadiska. Zo strednodobého hľadiska by sa však podarilo vymazať veľkú časť štátneho dlhu, čo by z dlhodobého horizontu nebolo vôbec zlé, keďže by sa znížila finančná páka celého štátneho rozpočtu a platili by menej za obstarávanie vládneho dlhu. Konsenzus vzniká z krátkodobého hľadiska – ten by mal byť pozitívny, pretože každý kandidát sľubuje po voľbách výrazné stimuly do celej ekonomiky.