Analýza trhového sentimentu

Za posledné týždne nie je núdza o nové informácie. Tie do veľkej miery ovplyvnili akcie a dlhopisy. V nasledujúcom texte sa pokúsime zhrnúť kľúčové informácie, ktoré ovplyvnili trh, pozrieť sa na trh z hľadiska štatistiky a fundamentov. Analýza trhového sentimentu vám môže pomôcť pri rozhodovaní.

Fundamenty, ktoré ovplyvnili trhy

Na konci minulého týždňa sme sa dozvedeli, kto získal väčšinu hlasov a vyhral prezidentské voľby v USA. Zvíťazil demokratický kandidát – Joe Biden, ktorý sa bude snažiť eliminovať niektoré Trumpove kroky (vypovedanie klimatickej zmluvy, WHO) a navyše sa od neho očakáva zvýšenie korporátnej dani a väčšie zdanenie bohatých. Neberme teraz do úvahy, prečo sa trh zachoval ako sa zachoval, ale pozerajme sa na fakty. Toto víťazstvo trh zobral veľmi pozitívne, keďže za pár dní sme mohli vidieť gigantické nárasty na akciových indexoch.

Ďalším faktorom, ktorý pozitívne ovplyvnil trhy, bolo vynájdenie údajne účinnej vakcíny na COVID-19, od spoločnosti Pfizer (spolupráca s BioNTech). Ich štúdia preukázala prekvapivo dobré výsledky na dobrovoľníkoch. Teraz sú na rade americké úrady, ktoré rozhodnú, či vakcínu oficiálne schvália alebo nie. Predstavitelia spoločnosti sa navyše vyjadrili, že majú kapacity, aby do konca 2020 vyrobili 50 miliónov dávok vakcíny. Do konca roka 2021 by boli schopný vyrobiť viac než 1 miliardu dávok.

Zdroj: Tradingview

Cyklický sektor vs. technologický sektor

Najlepšiu reakciu na výsledok amerických volieb mal práve Nasdaq (US100), ktorý má vo svojom koši prevažne technologické firmy. Táto situácia sa však prudko otočila po oznámení novej vakcíny. Cyklické firmy, ktoré prevažne dominujú v indexoch ako francúzsky CAC40 alebo FTSE (UK100) a nemecký DAX (DE30) zareagovali na tieto novinky najlepšie. Je to zapríčinené tým, že cyklický sektor dostal najväčšiu ranu počas koronakrízy, takže niet divu, že na takýto impulz zareagovali firmy tak dobre. V USA to počas pondelkovej seansy vyzeralo skôr na „sell the news“, kde S&P 500 hneď po open vypĺňal gap. Nasdaq logicky klesal, keďže sa očakáva, že sa bude globálne otvárať ekonomika a firmám ako Amazon, Zoom a podobne by mohli výrazne klesnúť tržby, ktoré počas koronakrízy získali.

Napriek tomu, sa podľa nášho názoru jedná o príliš optimistickú reakciu, keďže veľa ekonomík v EÚ má stále lockdowny. Aj keď tu máme pozitívny guindance do budúcna, určite to nebude také ľahké ako to teraz vyzerá. Oproti minulému týždňu výrazne klesla volatilita na trhu, čo indikuje pozitívnejší sentiment. VIX sa však stále nachádza na úrovni 20-25 USD, napriek tomu, že indexy dosahujú nové highs.

Zdroj: Tradingview

Jednoduchá štatistická analýza

Táto analýza nám dokáže indikovať extrémy, teda či z krátkodobého hľadiska prevláda priveľký optimizmus alebo negativizmus, resp. strach. Aktuálne získavajú sektory, ktoré mali v prvej vlne výrazné straty. Napriek tomu si myslíme, že tento rast môže byť prehnaný.

Ak sa pozrieme na histogram nižšie, môžeme vidieť medzimesačné zmeny (v %) na futures CAC40. Z krátkodobého štatistického hľadiska si myslíme, že napriek pozitívnym fundamentom, môže byť tento rast prehnaný. Ak sa pozrieme do minulosti tak vidíme, že historicky od roku 2000, november v roku 2020 je najsilnejší mesiac, kedy zatiaľ pripočítava približne 16 percent. Extrémne pásmo rastu sa pri tom nachádza na 9-13 percentách. Podobne ako pri marcovej korekcií v marci, ktorá nám hovorí, že sa jednal extrém do jednej strany, toto je extrém do strany druhej.  Naša analýza nám hovorí, že práve nastal pozitívny extrém, takže treba byť obozretný.

Zdroj: Tradingview

Problém je v tom, že nie sme ani v prvej polovici mesiaca a trh už teraz atakuje extrémne úrovne. Z tohto hľadiska preto predpokladáme, že je veľmi malá šanca, že trh (CAC40) bude rásť o ďalších 5 percent, no oveľa väčšia pravdepodobnosť je, že stratí 2-5 percent alebo uvidíme pohyb do strany, aj keď bullish momentum je veľmi silné.

Fiškálne a menové stimuly

Fiškálne stimuly poskytuje každá krajina, ktorá zaviedla lockdown. Či už mäkší alebo tvrdý, či už vo väčšej miere alebo menšej, každá krajina sa snaží udržať úroveň čo najvyššej zamestnanosti, prostredníctvom rôznych programov. Niektoré krajiny vyložia väčšie fiškálne výdavky voči HDP, niektoré menšie.

Okrem toho sú veľmi dôležité menové stimuly od ECB. Tá prostredníctvom nástrojov nekonvenčnej menovej politiky poskytuje bankám úverovanie prostredníctvom nástroja „dlhodobé refinančné operácie“, ktoré slúžia na dodávanie likvidity komerčných bankám. Tie potom podporujú úverovanie súkromného sektora (firmy a domácnosti). Navyše sa vo veľkej miere stále používa nástroj kvantitatívneho uvoľňovania a tak poskytovanie likvidity zasiahnutým subjektom, no s investičným ratingom.

Vďaka vakcíne sa zvyšuje šanca, že v USA sľubované fiškálne stimuly poskytnuté do ekonomiky budú menšie. Logicky by sa mohla uvoľniť aj menová politika fedu a znížiť nákupy dlhopisov a dlhopisových ETF. Je to však reálne?

Zdroj: Tradingview

Keďže výnosy amerických vládnych dlhopisov (10Y) za posledné dni výrazne rastú, znamená to, že investori začínajú očakávať, že v budúcnosti príde k rate hikom, resp. k jemnému zvyšovaniu sadzieb. To je v aktuálnych podmienkach a podľa nášho názoru aj začiatkom roka 2021 nereálne. Preto ak budú výnosy výrazne pokračovať v raste, fed bude musieť zasiahnuť a začať nakupovať dlhopisy, aby ovládol dlhopisovú krivku. Tento krok je veľmi kapitálovo náročný, no a z toho dôvodu sa fed snaží o ovplyvnenie INFLÁCIE a inflačných očakávaní prostredníctvom TIPSov, čo sú proti-inflačné dlhopisy. Tento trh je totiž oveľa menší.

Z tohto dôvodu predpokladáme, že menové stimuly budú v USA pokračovať a možno budú ešte výraznejšie. Pokiaľ nepríde nejaká nepredvídaná udalosť, zo strednodobého hľadiska by US a EU trhy mohli rásť, pokiaľ trh bude rátať s postupným uvoľnovaňovaním ekonomiky. Naša analýza nám hovorí, že z krátkodobého hľadiska je trh momentáne prehriaty a je v ňom veľa optimizmu. V každom prípade, ak sa chystáte investovať v aktuálnym trhových podmienkach, odporúčame dbať na zvýšenú opatrnosť pri výbere jednotlivých titulov. Neváhajte nám napísať, radi vám s tým pomôžeme.

investovanie do fondov banner LSA

Prečítajte si náš ďalší článok ohľadom investovania do High Yield Bonds.